Цікаві факти
Ось у ній все незвичайне і видатне, адже недарма вона знаходиться на площі Чудес. По-перше, вона чи не єдина у світі дзвіниця, яка стоїть у віддаленості від самого собору, хоча це швидше пояснюється проектом забудови площі. По-друге, в її зовнішньому оформленні деякі фахівці простежують мусульманські мотиви, знаходячи якусь, нехай і віддалену схожість каплиці з мінаретом. Проте вона є не просто однією зі складових ансамблю християнського собору, а й головною його окрасою.
Будівництво
Вже на початку будівництва, яке припадає на 1173, було встановлено, що глинистий грунт під каплицею схильний до просідання, тому з моменту закладення фундаменту до початку основного будівництва пройшов рівно рік. Звели дзвіницю за двісті років, але з того моменту реставраційні роботи ведуться безперервно. Зрештою Пізанська вежа є семиповерховим будинком, що складається з основи і безпосередньо дзвіниці.
Інтер'єри
Усередині вежі знаходиться безліч критих галерей, з'єднаних арками, які у свою чергу прикрашені різними орнаментами. Величезний зал з відкритою стелею, його стіни викладені барельєфами із зображенням мешканців морських глибин, три кручені сходи, і природно дзвіниця, найбільший дзвін її важить більше трьох з половиною тонн, а найдавнішому вже понад чотириста років.
Падіння вежі
Сьогодні встановлено, що різниця між рівнями частин фундаменту складає понад два метри. Але завдяки тому, що центр ваги дзвіниці розташований над фундаментом, вона продовжує стояти, хоча її відхилення від осі складає вже понад п'ять градусів. Пізанська вежа постійно перебуває в русі, то її нахил збільшується, то вона, навпаки, повертається до колишніх своїх позицій. Все це обумовлено, природно, зміщенням ґрунту, а також активністю ґрунтових вод та втручанням людей. Так у позаминулому столітті було вирішено забрати частину ґрунту, це призвело до руйнівних наслідків, ґрунтовими водами було підмито низку прилеглих споруд.
У середині 20 століття було організовано спеціальну комісію, до складу якої входять компетентні фахівці, і яка покликана врятувати Пізанську вежу від руйнувань. Тепер тут регулярно проводяться різноманітні роботи зі зміцнення самої будівлі та фундаменту, завдяки яким вежа може простояти ще як мінімум три сотні років.